Jana Cecilie Mimrová

se narodila v roce 1994 a pochází z České Třebové, kde vyrostla v podnětném hudebním prostředí rodičů, houslisty a dirigenta Bohuslava Mimry a pianistky Miluše Mimrové. Od 4 let se věnovala hře na klavír a baletu. Dirigování se začala učit ve 13 letech pod vedením svého otce. V této době poprvé vystoupila s Komorním orchestrem Jaroslava Kociana.

Pokračovala studiem na Konzervatoři Pardubice ve třídě Tomáše Židka. V roce 2016 jako první dirigentka v historii konzervatoře vyhrála konkurz o Filharmonii Hradec Králové, se kterou vystoupila na svém absolventském koncertě. Spolupracovala se Symfonickým orchestrem Konzervatoře Pardubice, se kterým se představila např. v baletním uvedení v Korsakovovy symfonické suity Šeherezáda či v projektu ,,Puccini Gala“.

V červnu 2021 absolvovala magisterský studijní program v oboru symfonické a operní dirigování na Akademii múzických umění v Praze ve třídě významného českého dirigenta Tomáše Koutníka. Pod jeho vedením nastudovala četný repertoár, který zahrnoval i díla nad rámec studijních povinností. Mezi její pedagogy patřil také dirigent Leoš Svárovský a František Babický.

Bakalářský studijní program zakončila koncertem v brněnském Besedním domě s Moravskou filharmonií Olomouc, na který dostala vynikající hodnocení nejen od posluchačů a svého pedagoga doc. Tomáše Koutníka, ale také od několika hráčů orchestru, kteří hodnotili mladou dirigentku jako perspektivní a projevili zájem o případnou budoucí spolupráci. Tato reflexe vznikla na základě kvalitní práce s orchestrem a bezproblémového vedení orchestru, stejně jako profesionální vystupování v roli dirigentky. V rámci magisterského studijního programu v únoru 2020 uspořádala ve vlastní režii symfonický koncert, na kterém provedla Houslový koncert e-moll op. 64 Felixe Mendelssohna – Bartholdyho s renomovaným českým houslistou Čeňkem Pavlíkem.

Jana Cecilie se dále představila u Severočeské filharmonie Teplice, Jihočeské komorní filharmonie a u Západočeského symfonického orchestru Mariánské Lázně. V závěru roku 2018 dostala příležitost spolupracovat s Pražskou komorní filharmonií, se kterou vystoupila na koncertě v Rudolfinu dne 8. prosince 2018.

V srpnu r. 2020 dostala nabídku na spolupráci se Státní operou, kde absolvovala roční stáž jako asistentka hudebního ředitele Karla – Heinze Steffense. Její hlavní činností byla práce na česko – německém projektu ,,Musica non grata’’, jenž je věnovaný řadě skladatelů pronásledovaných nacisty. V rámci této práce také spolupracovala na několika operních projektech: G. Verdi – La Traviata, R. Wagner – Tristan a Isolda, F. Schreker – Der Ferne Klang. Kromě toho spolupracuje s nahrávacím studiem, její hlavní činností v tomto odvětví je hudební režie a postprodukce. Jako dirigentka natočila s orchestrem Státní opery unikátní zpracování Suitu z opery Brundibár H. Krásy – https://www.youtube.com/watch?v=YSw_TpXTmDo.

V rámci své dirigentské činnosti měla možnost dále spolupracovat s vynikajícími českými interprety Leošem Čepickým, Janem Pěruškou, Janem Hudečkem, Waltrem Hofbaurem a dalšími.

V listopadu roku 2022 se Jana Cecilie probojovala do finále mezinárodní dirigentské soutěže v italském Bellanu.

Rozsáhlý repertoár mladé dirigentky zahrnuje zejména díla klasicistních, romantických, ale také soudobých autorů. V rámci svých projektů se věnuje provádění komorní, symfonické a oratorní hudby, přičemž se specializuje na českou a německou hudbu, zejména na tvorbu Felixe Mendelssohna – Bartholdyho.

Mezi její další aktivity patří hra na varhany, kterou absolvovala v roce 2021 ve třídě Josefa Rafaji na Konzervatoři v Pardubicích. Absolvovala sólovým varhanním koncertem v Kostele Povýšení sv. Kříže v Litomyšli v rámci kterého uvedla např. Widorovu 1. větu z 1. Varhanní symfonie, nebo také Fantasii Super ,,Komm, Heiliger Geist“ BWV 651 J.S.Bacha.

Dále se věnuje soukromému studiu hry na housle u Čeňka Pavlíka (Guarneri Trio Prague). Jako houslistka vystupuje s rodinným ,,MimTriem’’ a jako varhanice se věnuje sólové hře. S MimTriem se v roce 2018 představila například na koncertě pro společnost Bedřicha Smetany s názvem ,,Jana Mimrová a její hudební rod“.

Volný čas věnuje tréninkům krasobruslení, cestování, vymýšlení vlastních hudebních projektů, komponování vážné hudby, prohlubování znalostí týkající se přírodního léčení, studiu tradiční čínské medicíny a klasické bylinné evropské medicíny.